Chwal swoje dziecko — to Twój obowiązek, a nie przywilej

 

Rozwój dzieci to długi proces zaczynający się już od pierwszych dni życia. Dzieci pomimo poczucia bezpieczeństwa, bezwarunkowej miłości, zrozumienia i akceptacji potrzebują także wyzwań i doświadczeń. Zachowanie równowagi pomiędzy tymi obszarami rozwoju da dziecku poczucie wolności, stabilności oraz motywację do poznawania nowych relacji i budowania więzi w dorosłym życiu. 


 

rodzic-min (1)

Rodzice, chwaląc swoje dzieci, wykazują wsparcie,

 doceniają wysiłek i pomagają zbudować wysoką samoocenę oraz poczucie własnej wartości. To solidny i mocny fundament przygotowujący dzieci do dorosłego życia. Wspieranie się na mocnym gruncie samoakceptacji, wysokiej samooceny i silnego przekonania, że jest się kochanym, zdecydowanie pomaga w wielu sytuacjach w życiu.

Dzieci, które nie są chwalone

Pochwały wzmacniają dzieci, utwierdzając je w przekonaniu, że są one kochane i akceptowane takimi, jakimi są. Jeśli dziecko nie dostaje pochwał, będzie o nie zabiegać. Walcząc o uznanie rodziców, wzrasta ryzyko, że dziecko zbuduje w sobie przekonanie o warunkowej miłości, co negatywnie wpłynie na rozwój emocjonalny. Brak pochwał lub ich znikoma ilość powoduje myślenie, że dziecko jest kochane tylko wtedy, gdy zachowuje się tak, jak oczekują tego rodzice. Doskonałym przykładem są pochwały wyłącznie za osiąganie coraz lepszych wyników w nauce. Jeśli dziecko pomimo starań nie daje rady, a ze strony rodziców nie ma wsparcia, ani doceniania wysiłku i zaangażowania to łatwo o niskie poczucie wartości i destrukcyjne myślenie. Gdy dzieci nie uniosą presji i nie podołają oczekiwaniom, sięgną po rozwiązania pozwalające poczuć się lepiej, a co za tym idzie — bunt, łamanie zasad i kłopoty wychowawcze.

Jak chwalić, aby nie przechwalić

Istnieje wiele form wyrażania uznania i doceniania działań dziecka. Chwalenie dziecka i akcentowanie jego udziału w zadaniu sprawia, że dziecko czuje się autorem sukcesu oraz że doceniamy wysiłek włożony w pracę. Oklaski wzmacniają budowanie odporności psychicznej u dzieci oraz dają poczucie ważności i wyjątkowości. Warto okazywać uwagę i aktywnie słuchać relacji dziecka oraz wykazywać zainteresowanie np. podczas pracy nad projektem. Pochwały to nie tylko słowa, ale również gesty. Uniesiony kciuk do góry i uśmiech podczas ważnej prezentacji lub wystąpienia wpłynie na uspokojenie emocji, a także wzmocni zaufanie do siebie. Chwalenie dzieci to istotny element budowania wysokiej samooceny i mocnego poczucia wartości u dzieci, co czyni ich silnymi i odpornymi na trudności.

nnw dziecka

NNW dzieci i młodzieży

Gdy potrzebujesz kompleksowej ochrony swojego dziecka w każdym miejscu i czasie.
Ochrona do 25 roku życia

kup teraz