Stanowcze NIE na hejt dziecka w Internecie

 

Słowo „nienawiść” ma swojego wirtualnego odpowiednika. Jest nim HEJT. Za tymi czterema literami kryje się mnóstwo negatywnych emocji, które mogą dotyczyć Twojego dziecka. Wystarczy, że wybierze się na spacer po sieci. Z badań wynika, że dzieje się to już w wieku 7-8 lat. Czym jest hejt? Jak uchronić przed nim swoje dziecko?

stanowcze nie-min (2)

Jestem on-line

Technologia coraz bardziej wnika w naszą codzienność. Zmyślne urządzenia oszczędzają człowiekowi czas, pieniądze, ale dostarczają także rozrywki. Żeby spełniały wszystkie te funkcje, wystarczy je podłączyć do Internetu. 

W 2020 roku technologia ułatwiła także nauczanie. Kwarantanna, którą zostali objęci uczniowie sprawiła, że dzieci spędzały więcej czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. Nikogo nie dziwi, że kilkuletnie dzieci potrafią samodzielnie odnaleźć interesujące je portale, filmiki i informacje w sieci. Są on-line zdecydowanie za często jak na ich wiek. 

HEJT w liczbach

W 2018 roku EU Kids przeprowadziło badania działalności dzieci w Internecie. Ich wyniki niestety nie należą do optymistycznych. Przewija się przez nie HEJT. Grupa nastolatków, którzy nie zaobserwowali w przestrzeni wirtualnej szkodliwych treści stanowi raptem 28% badanych. Pozostali zetknęli się z brutalnymi obrazami, wskazówkami dotyczącymi popełnienia samobójstwa lub słowami nienawiści. Mocne? Idźmy dalej. Ponad 30% badanych doznało hejtu na własnej skórze. Co 3 nastolatek spotkał się z HEJTEM. 

Porozmawiajmy o skutkach

Przyczyny hejtu są różne. Mowa nienawiści wynika z braku akceptacji, potrzeby zwrócenia na siebie uwagi, niskiej samooceny lub zwykłej, ludzkiej zazdrości. Hejter jest niczym tykająca bomba – pojawia się nagle i z wielkim hukiem. Swoim zachowaniem i wypowiedziami nie tylko zwraca uwagę, ale często krzywdzi. Jest bezpośrednim sprawcą depresji, wycofania dziecka z życia społecznego lub myśli samobójczych. Wydawałoby się, że to bardzo dorosłe tematy. Niekoniecznie! Naukowcy dowiedli, że dotyczą także dzieci. A co gorsza… ich wiek jest coraz niższy. 

Rola rodzica

Współczesny rodzic staje przed nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie swojego dziecka na niebezpieczeństwa, z którymi może się zetknąć. Mowa nienawiści kiełkuje nie tylko na podwórkach, ale także w sieci. Jej efekty mają negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego pierwsze, co warto zrobić, to o tym rozmawiać. Naucz dziecko, jak powinno radzić sobie z podobnymi zdarzeniami. Wyczul je, by potrafiło poprosić o pomoc. Jednak jako troskliwy rodzic możesz zrobić coś jeszcze. 

Ubezpieczenie szkolne

O ubezpieczeniu szkolnym zazwyczaj myślisz w okolicach września. To polisa, która chroni Twoje dziecko przed wieloma zdarzeniami. Również wirtualnymi. Dbamy o to, by produkt był dopasowany do bieżących potrzeb uczniów. Dlatego rozszerzyliśmy go o „hejt w Internecie”. Ochrona ubezpieczeniowa zadziała w chwili, gdy Twoje dziecko zetknie się z tym zjawiskiem. To moment, w którym rodzice poszukują wsparcia specjalistów z branży IT, psychologów lub porady prawnej. Te świadczenia pomogą Ci uchronić dziecko przed negatywnym wpływem HEJTU, który niestety zbiera coraz większe żniwo. 

Proponowane produkty

nnw dziecka

NNW dzieci i młodzieży

Gdy potrzebujesz kompleksowej ochrony swojego dziecka w każdym miejscu i czasie.
Ochrona do 25 roku życia

kup teraz
drowie

Pakiety medyczne

Dla tych, którzy potrzebują programu zdrowotnego z duża liczbą placówek i dobrym dostępem do specjalistów.

kup teraz